Péče o piercing
Jak se správně postarat o čerstvý piercing? Základní péče je v podstatě stejná pro všechny typy piercingu a není vůbec složitá. Nejdůležitější je udržovat ránu v čistotě a podporovat hojeni. K tomu vám postačí antibakteriální mýdlo (Protex) a solný roztok (nejlépe mořská sůl). Vždy ráno a večer omyjte mýdlem a poté ošetřete solným roztokem. Každodenní péče je důležité a je potřeba se jí věnovat až do úplného zahojení. Což bývá zhruba měsíc, záleží ovšem na druhu propichu a také i na vnějších vlivech. I když vás už místo nebolí a zdá se zahojené, pokračujte v péči až do úplného zahojení (minimálně 1 měsíc). Pokud budete mít jakékoliv podezření, či se vyskytne problém, ihned mě kontaktujte na tel. +420 730 652 767. Samoléčba nemusí být tím nejvhodnějším řešením problému s piercingem.
Základní péče:
- Vždy ráno a večer omyjte místo antibakteriálním mýdlem a vlažnou vodou. Rozpěněním mýdla vytvořte pěnu a tou a pomocí vatového tampónku piercing ze všech stran jemně omyjte. Můžete ji nechat chvíli působit, ale je vždy potřeba dobře spláchnout. Mýdlo nesmí zůstat v ráně.
- Poté použijte solný roztok. Ten si připravíte rozpuštěním soli, nejlépe mořské, v převařené vodě v poměru 1 panák vody a 2 špetky soli. Větší množství roztoku připravíte v poměru 240 ml vody a 1/2 kávové lžičky soli. Nejjednodušší a nejúčinnější je místo přímo do roztoku ponořit a nechat zhruba 2 minuty působit. Opakujte 2-3x denně.
- Poté je možno pomocí vatové tyčinky místo dočistit a odstranit stroupky, které jsou již odmočeny. V žádném případě nestrhávejte stroupky okolo vpichu před namočením, neboť narušíte nově vytvořenou tkáň a zbytečně prodloužíte dobu hojení. Jedná se o tkáňový mok, čiré až žluté barvy, který tělo vylučuje při hojení.
- Šperkem zbytečně nehýbejte a nešahejte na něj špinavýma rukama. Pokud se stroupek přestane tvořit, místo již není oteklé a zarudlé, můžete používání mýdla omezit na jednou denně, ale je potřeba pokračovat až do úplného zahojení (zhruba měsíc). Solný roztok používejte i nadále 2-3x denně.
- Pro ty kteří se rádi starají ještě o něco víc doporučuji používat desinfekci Betadine. Naředěný roztok podporuje hojení.
- Lehké zarudnutí, opuchnutí, citlivost na dotek, bolestivost, lehké krvácení, to vše jsou standartní reakce těla na cizí předmět a zmizí.
- V případě neobvyklých či dlouhodobých reakcí (zarudnutí, svědění, nehojící se místo, zvýšená teplota v místě piercingu) mne ihned kontaktujte. V případě hnisání nevytahovat piercing (riziko vytvoření abscesu). Pak je nutno navštívit lékaře a nechat si napsat antibiotickou mast (framykoin).
!!! Pro hladký průběh hojení platí několik zásad:
- Během dne nesahat na piercing neumytýma rukama
- NEODLUPOVAT z rány zaschlé stroupky, nehrát si s piercingem
- V případě piercingu na obličeji nenanášet na ránu a okolí make - up a pudr
- Déle se hojící piercingy (pupek, bradavka, christina, některé chrupavky) neaplikovat před létem
- Nepotápět se s čerstvým piercingem. A to ani ve vaně či v bazénu, nebo dokonce v rybníce
- Nenavštěvujte s novým piercingem saunu a solarium
- Nedoporučuji používat pro ošetření líh, framykoin, peroxid – rozleptávají ránu!
- V případě zarudnutí se nejprve přesvědčte, že mýdlo pečlivě smýváte a solný roztok není příliš silný